Povídání o naší školce

V Brně na Lesné, ve Slavíčkové ulici stojí jedna školička. Chodí do ní spousta dětí. Někteří se jmenují „Broučci“, jiní zase „Ježečci“, také jsou zde „Veverky“ a „Zajíčci“. Nesmíme zapomenout ani na „Medvídky“. Všichni se v téhle školce snaží, aby se tu dětem moc líbilo. Máme tady spoustu hraček, různých vzdělávacích a sportovních pomůcek. Učíme se, jak chránit přírodu, jak o ni pečovat, jak zdravě žít a stravovat se. Sbíráme papír a třídíme odpad do sběrných boxů.

Máme také velikánskou zahradu a pořád si tady máme s čím hrát. V létě jezdíme na odrážedlech, hrajeme kopanou, houpeme se na houpadlech, sjíždíme skluzavku…

Staráme se o mladé ovocné stromy, ostružiny, maliny, borůvky a nově jsme za pomocí rodičů vyseli louku pro motýly, cvrčky, kobylky a různé broučky, které můžeme pozorovat.

Na zahrádce pro ně máme hmyzí domečky, čmelín, aby nám broučci, kteří v nich bydlí pomáhali na zahrádce od škůdců, hostinec pro ptáčky, kam jim v zimě sypeme zrníčka a vyrábíme lojové koule. V korunách stromů pozorujeme ptáčátka a ptáčky z naší „ptačí školky“ a posloucháme, jak zpívají. Máme pro ně spoustu budek a krmítek.

Také se u nás zabydlel ježek v ježčím domečku a zajíci, kteří u nás založili zaječí rodinku.

Rodiče nám 2x v roce přijdou pomoci s údržbou zahrady a prožijeme společně příjemné odpoledne.

Moc jim za to děkujeme. Nakonec si uděláme táborák a opečeme špekáčky.

Za pěkného a teplého počasí chodíme na zahrádku cvičit, pořádáme sportovní dopoledne a na krytých terasách svačíme. V letních teplých měsících se chladíme v mlhovišti a když máme venku žízeň, můžeme se napít z pítka a to máme moc rádi. V zimě zase bobujeme na kopci, který máme uprostřed zahrady.

V každé třídě máme Eko-koutek, kde sázíme různá semínka, sazeničky a bylinky. Pozorujeme klíčení, počítáme kořínky a o tyto rostlinky se staráme. Pokud nám vyrostou, přesazujeme je na zahrádku, kde má každá třída svůj záhonek. Pozorujeme včeličky, jak nám opylují květy rostlinek a potom sklízíme rajčátka, cukety, lilky, papriky, melouny spoustu dalších dobrůtek, které si pak ochutnáme. V naší bylinkové zahrádce pěstujeme bylinky, které přidávají paní kuchařky do pomazánek a do polévek.

V naší kuchyni se vaří samá zdravá a dobrá jídla – čerstvé ryby, čerstvé maso, žádné polotovary, každý den máme zeleninu i ovoce.

Během celého roku cvičíme s dětmi jógu, při které se učíme relaxovat, protahovat a správně dýchat.

V naší školce máme keramickou pec, proto můžeme pracovat s hlínou a glazurami. Hotové výrobky si pak odnášíme domů. Ekologicky se vzděláváme v centru Jezírko Útěchova.

Pokud vás naše školka zaujala, přijďte se za námi podívat.